Kto nie powinien decydować się na leczenie dolegliwości jamy ustnej laserem?

Innowacyjna metoda wykorzystania lasera w leczeniu zębów ma niewątpliwie mnóstwo korzyści. Jest ona przede wszystkim nieinwazyjna, czyli bezbolesna, sterylna oraz wykorzystywana przy leczeniu wielu stomatologicznych dolegliwości, ale czy wskazana przy leczeniu wszystkich pacjentów?

Mimo, że laseroterapia ma szerokie zastosowanie i cieszy się coraz większą popularnością, należy pamiętać o tym, że lekarze-stomatolodzy stanowczo odradzają wykorzystanie jej przy leczeniu kobiet w ciąży, pacjentów z chorobami nowotworowymi oraz tych, z rozległymi i licznymi ubytkami próchnicowymi.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wszelkich zabiegów wykonywanych laserem jest ciąża. Jak dotąd nie udało się nikomu zbadać wpływu światła lasera na płód, jednak potwierdzono że zabiegi, podczas których wykorzystywany jest prąd oraz ultradźwięki mogą być w najgorszym przypadku przyczyną poronienia.

Dodatkowo obecność hormonów ciążowych, które uwrażliwiają skórę na wszelkie promieniowanie, zwiększają znacznie ryzyko poparzeń tkanek. Dlatego żeby oszczędzić mamie i dziecku stresów, bądź co gorsza uszczerbków na zdrowiu, lekarze stanowczo odmawiają wykonywania zabiegów techniką laserową kobietom w ciąży.

Kolejną grupą osób wykluczonych z leczenia laserowego stanowią osoby z chorobami onkologicznymi. Wiązka światła laserowego o niewłaściwej częstotliwości jest w stanie uaktywnić w organizmie uśpione komórki nowotworowe przyczyniając się do przerzutów. Ponadto u pacjentów leczonych onkologicznie, tkanki są szczególnie delikatne i wrażliwe, co mogłoby spowodować niespodziewane zmiany.

Kolejnym czynnikiem eliminującym możliwość zastosowania laseru są rozległe ubytki próchnicowe. Leczenie laserem umożliwia diagnozowanie zmian niewidocznych jeszcze “gołym okiem”. Duże powiększenia wykorzystywane przy leczeniu laserowym pozwalają na wykrycie nawet początkowych stadiów próchnicy.

Laser emituje wiązkę światła i w ten sposób odczytuje wartość fluorescencji. Jeśli wartości te są niewielkie, zabieg można przeprowadzić bezdotykowo, przy użyciu lasera. Jeśli nie, prowadzący lekarz-stomatolog zaleci w leczeniu zastosowanie innej metody.