Nie taki straszny dentysta jak go malują...

rozmowa z lekarzem dentystą Justyną Romańczuk - Staciwą z Kliniki MaK-Laser Nowoczesne Gabinety Stomatologiczne

Pani Doktor, w ostatnich latach nastąpił rozwój wielu dziedzin nauki w tym i medycyny. Jaki jest obraz współczesnej stomatologii?
W nowoczesnej stomatologii zaznacza się obecnie tendencja do tworzenia gabinetów o charakterze polikliniki stomatologicznej, czyli miejsca gdzie pacjent może skorzystać z kompleksowych usług lekarza dentysty. Jeszcze do niedawna normą było, że lekarz dentysta kierował pacjenta na zdjęcie RTG poza gabinet. W chwili obecnej profesjonalna obsługa pacjenta wymaga wyposażenia gabinetu stomatologicznego w możliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich. W gabinetach Mak-Laser dla wygody naszych pacjentów mamy doskonale wyposażoną cyfrową pracownię rentgenowską co ułatwia nam postawienie diagnozy i przyspiesza leczenie. Tym samym, szanujemy czas naszych pacjentów co we współczesnym, zabieganym świecie ma niebagatelne znaczenie.

Cyfrowa radiologia- czy to oznacza, że zdjęcia na tak zwanej kliszy odejdą do lamusa?
Cały świat się digitalizuje. Dzisiaj nikt już nie używa staroświeckich aparatów fotograficznych na kliszę. Podobnie w radiologii- klisza jest przeżytkiem Techniki cyfrowe pozwalają na to, że lekarz już kilkanaście sekund po wykonaniu zdjęcia może je zobaczyć na ekranie komputera. Ale rozwój stomatologii w ciągu ostatnich lat to też np. pojawienie się kamer wewnątrzustnych.

Ułatwiają pracę lekarza czy są tylko ciekawostką w gabinecie?
Zdecydowanie nie jest to żaden gadżet ale profesjonalne narzędzie edukacyjne i diagnostyczne. Dzięki użyciu kamery można pacjentowi w łatwiejszy sposób wytłumaczyć na czym polega jego problem i pokazać efekty leczenia. Poza tym w Klinice Mak- Laser mamy do dyspozycji inne nowoczesne technologie np. lasery. Stosowanie lasera zapewnia „borowanie bez wiertła”, precyzyjne i bezpieczne bezbolesne leczenie, wykonywanie zabiegów trudnych do zrealizowania klasycznymi metodami, leczenie bez krwawienia, skalpela i szwów...

Ale mimo wszystko wielu pacjentom na myśl o wizycie u dentysty cierpnie skóra….Boimy się bólu…
No cóż, to prawda. Powiem jednak, że Klinika MaK- Laser swoją nazwę zaczerpnęła od nazwy kwiatu, który jest symbolem anestezjologii. Ta dziedzina medycyny zajmuje się min. znoszeniem bólu. Dlatego w MaK- Laserze kładziemy szczególny nacisk na to aby zabiegi były niebolesne.

Czy to w ogóle jest możliwe?
Ależ oczywiście. Mamy do dyspozycji szeroki wachlarz różnych technik znieczulenia w tym tzw. znieczulenie metodą komputerową. Wciąż jeszcze wielu pacjentów sądzi, że podawanie znieczulenia musi boleć. Chcę powiedzieć pacjentom, że nie muszą zgadzać się na ból w czasie zabiegów stomatologicznych, a zwłaszcza – i to chcę podkreślić – że podanie znieczulenia może być bezbolesne i bezpieczne.

To brzmi zachęcająco.
No właśnie. Dodam jeszcze, że profesjonalne podejście do pacjenta oznacza obecnie nie tylko doskonałe umiejętności zabiegowe ale i zdolności interpersonalne. Lekarz musi być wszechstronnie wykształcony. Zespół Kliniki MaK – Laser ukończył ostatnio kurs języka migowego. Tym samym jako jedyna klinika stomatologiczna w Łodzi posiadamy personel przeszkolony w tym zakresie. U nas pacjenci niesłyszący mają możliwość porozumiewania się z lekarzem i pozostałym personelem w języku migowym, dzięki czemu proces leczenia przebiega znacznie sprawniej.

Czy ma Pani doktor jakąś radę dla osób panicznie bojących się dentysty?
Myślę, że w leczeniu stomatologicznym najważniejsza jest systematyczność, kontynuowanie leczenia, stosowanie się do zaleceń lekarza oraz zgłaszanie się na wizyty kontrolne. Wtedy żaden dentysta nie będzie straszny.